EN 10025 S355J2WP+N Corten Steel Plate & Sheet
Mechanical properties of EN 10025 S355J2WP+N Corten Steel Plate & Sheet.
| Tensile Strength | Min. Yield Point | Elongation | |
| CORTEN A | [470 – 630 MPa] | [355 MPa] | 20 % min |
| ASTM 588 GR. A | [485 MPa] | [345 MPa] | 21% min |
| ASTM 242 TYPE -1 | [480 MPa] | [345 MPa] | 16% min |
| IRSM 41- 97 | [480 MPa] | [340 MPa] | 21% min |